Kvalita absolventov každoročne klesá – a tí dobrí idú študovať do zahraničia!

Autor: Alžbeta Vašková | 14.4.2016 o 16:22 | (upravené 15.4.2016 o 9:04) Karma článku: 1,74 | Prečítané:  363x

Kvalita a úroveň vzdelania našich absolventov stredoškolákov je čím ďalej tým mizernejšia. Stávajú sa priemernými, nechce sa im zvyšovať na seba nároky - pokiaľ to od nich nikto nevyžaduje! A tí čo by chceli - idú von!

Ak sa pozastavíme nad úrovňou študentov a skúsime aspoň z časti porovnať situáciu v školstve dnes a pár rokov dozadu, nájdeme niekoľko rozdielov. Nielen v úrovni teoretických vedomostí ale naopak úroveň praktických zručností dnešných absolventov stredných škôl je slabšia. 

Čo to spôsobuje, ako je možné, že úroveň klesá, keď  pri takom množstve informačných technológií by mala práve naopak stúpať? 

 

Dalo by sa polemizovať o tom, že nejaký ten háčik je aj v našich vysokých školách, ktoré sa požiadavkami prijatia na vysokoškolské štúdium prispôsobujú vedomostnej úrovni absolventov stredoškolákov, ba dokonca veľa vysokých škôl berie v súčasnosti študentov na štúdium bez prijímačok. Oni predsa potrebujú študentov, ak by mali vysoké nároky, študentov by bolo málo, a tak by museli znížiť aj stavy zamestnancov. To by znamenalo úpadok školy. A tak sú donútení prispôsobovať sa študentom, aby mohli ako tak vyštudovať. Potom vzniká situácia, že študovať dnes môže každý a vyštudujete ani neviete ako. Na čo by sa predsa študenti snažili zvyšovať na seba nároky - keď to po nich nikto nevyžaduje - doštudujú aj s tým, čo vedia..

Priemerní študenti, alebo tí, ktorí idú hlava-nehlava chcem titul, sa uspokoja s tým, že budú memorizovať a googliť, len aby doštudovali. Avšak o praxi nemajú zväčša ani chýru ani slychu. Keď príde deň D a oni odchádzajú zo školy s tiulom príde pre veľa z nich krutá realita a netušia, kde sa zamestnajú. Teda, hlavne takí, ktorí nepatria k tým aktívnym, ktorí pracujú už počas školy.

A tí aktívnejší nádejní vysokoškoláci, ktorí sa chcú učiť a naučiť, teóriu nielen memorizovať, ale aj aplikovať do praxe, pre slabú úroveň našich škôl odchádzajú študovať k susedom do Brna, Prahy, Viedne alebo aj ďalej.  Samozrejme, po skončení štúdia si položia otázku, prečo ísť naspäť domov? Veď tu mám všetko, ba dokonca v niektorých prípadoch a lepšie... A ostanú tam natrvalo. Štatistiky uvádzajú, že v zahraničí študuje viac ako 20-tisíc študentov, čo je v skutku viac než dosť.

Otázkou je, kde ešte je chyba? Sú dnešní študenti leniví alebo otrávení? Alebo im len chýba motivácia?

To je ono, motivácia. Študenti sú demotivovaní, otrávení, nemajú chuť sa ponoriť do štúdia a venovať sa svojmu oboru na plno päť rokov. Lebo čo nasleduje potom? Ak by sa chceli stať učiteľmi, dostanú mizerný plat a môžu dúfať, že jedného dňa všetky tie štrajky učiteľov k niečomu aj budú.  Alebo vyštudujú pre aktuálny trh "nezaujímavý odbor" a skončia v nejakej automobilke za pásom. 

Je teda isté, že problém je aj v tom, že dnešní absolventi sú zmätení, a pri voľbe vysokej školy alebo svojho budúceho povolania ani sami nevedia, aké zvoliť. Ktorý odbor je ten správny a dobrý pre aktuálny trh? Čo si majú zvoliť, aby po zvyšok života nemuseli žobračiť s minimálkou alebo dvanástkami za pásom. Je to teda nie len pochybenie spoločnosti či inštitúcií, ale pokrivkávať môže v tomto prípade aj výchova.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.


Už ste čítali?